Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1615 postów 408 komentarzy

wyszperane i otrzymane

Jacek - Zaglądam tu i ówdzie. Częściej oczywiście ówdzie. Czasem coś dostanę, ciekawsze rzeczy tu dam. ''Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart'' Na zdjęciu jest Janek, z którym 15 sierpnia byliśmy pod Krzyżem.

KOMU ZALEŻY NA BUDOWIE ELEKTROWNI ATOMOWYCH W POLSCE?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W Opolu 18 kwietnia prof. Mirosław Dakowski omówi tą i inne kwestie energetyki jądrowej w Polsce i na świecie - Zapraszamy!

 

 

ze strony :

http://www.ospn.opole.pl/?p=art&id=632

KOMENTARZE

 • Komu?
  Polakom zależy.

  A Rosjanom zależy, żeby Polakom wmówić, że elektrownie nie są dla nas korzystne i budują u siebie.. tuz, tuż za naszą granicą.
 • @konserwatystka 00:30:58
  Zgadzam sie z pania tylko w jednym. Aby uzaleznic panstwo nalezy odciac kraj od swoich zrodel energi. I tylko tyle gdzie sie z pania zgadzam.
  El. atomowa bedzie najgorsza zecza jaka spotka narod w temacie
  niezaleznosci od cudzej energi.
 • @konserwatystka 00:30:58
  Miła Pani, a gdzie my mamy w Polsce złoża uranu? A gdzie zakłady do jego wzbogacania? A gdzie miejsce do składowania odpadów?
  80 % europejskich zasobów węgla jest w Polsce i na tym się trzeba oprzeć.
  Kraj na wysokim poziomie techniki jak Japonia zafundował sobie Fukushimę - najdroższą katastrofę w historii ludzkości!
 • @Jacek 01:09:05
  panie JACEK aby zjeść hamburgera wcale nie muszę jechać do AMERYKI...POMYŚL PAN O TYM zanim coś pan napiszesz...pozdrawiam..
 • autor
  1. Nie ma czegoś takiego jak fiyzka jądrowa

  2. Oszołomy powinni siedzieć w domach, a nie pałętać się po uczelniach i zaśmiecać głowy studentom.
 • @Jacek 01:09:05
  No popatrz !
  Wystarczy przez dwa tygodnie nie pisać o Fukushimie, Czernobylu a wylęgają się . Dzięki za przypomnienie.
 • @cyborg59 09:07:19
  Jakoś dziwne jest to że żaden z naukowców w Polsce nie zajął się zgazowywaniem węgla. Węgla mamy od cholery. Kwestia tylko odpowiedniej metody oraz chęci polityków aby uruchmić przeróbkę węgla na gaz,benzynę, siarkę i co tam jeszcze . I tak na marginesie .
  Przy spalaniu węgla wytwarzany jest CO2. Tak samo jak przy spalaniu gazu. To skąd to ocieplenie? Pozdrawiam.
 • @kanton 11:34:59
  "Jakoś dziwne jest to że żaden z naukowców w Polsce nie zajął się zgazowywaniem węgla"

  w strefie buforowej jaką staje się Polska nie może być przemysłu ciężkiego a zwłaszcza nowoczesnych technologii.

  nie ma żadnego ocieplenia. Ewentualnie w głowach polityków i urzędasów temperatura niebezpiecznie się zbliża do białej gorączki.
 • @zjawa 14:54:40
  "Jakoś dziwne jest to że żaden z naukowców w Polsce nie zajął się zgazowywaniem węgla"
  ..// zwłaszcza nowoczesnych technologii.//...
  Mam zajady, nie rozśmieszać ! Na rowerze mogę dojechć do fabryki syntetycznej benzyny . Nowoczesna to ona była w 1940. Teraz gruzy.
  Fotogeniczne. A technologie leżą na półkach.
 • @Jacek:"Miła Pani"
  A ja wcale nie jestem miła a pan korzysta z argumentacji sowieckiej..

  Może sobie pan darować bo żaden porządny Polak na te ruskie bzdury się nie nabierze.
 • @Stara Baba 00:51:55
  Jesli pani odpowiada zależność od Rosji.

  A najlepiej proszę protestować na Ukrainie albo w Obwodzie Kaliningradzkim.. tam się budują EA.... droga prosta i blisko granic Polski.

  Tylko agentura sowiecka może pisać o szkodliwości energii atomowej w sytuacji gdy Polska zależna jest od Rosji w dziedzinie energetyki.

  Zmniejszenie tego uzależnienia jest polską racją stanu.. kto tego nie rozumie to albo agent albo zakuty łeb.
  Jeżeli nie będziemy produkować energii elektrycznej z własnej elektrowni będziemy skazani na import EA z Rosji, Ukrainy lub Białorusi.
 • @konserwatystka 20:23:06
  ...Tak jak juz w poprzednim wpisie sie wypowiedzialem: "Zgadzam sie z pania tylko w jednym. Aby uzaleznic panstwo nalezy odciac kraj od swoich zrodel energi. I tylko tyle gdzie sie z pania zgadzam."
  ...Zgadzam sie takze z pani nastepnym wycinkiem z wpisu:"Zmniejszenie tego uzależnienia jest polską racją stanu.. kto tego nie rozumie to albo agent albo zakuty łeb."
  Tak tez jezeli pani nie rozumie najzwyklejszej oczywistej rzeczy ze: material promieniotworczy i tak bedziemy kupowac od ruskich
  (bo do tego zmierza) a radioaktywny smietnik ma isc za slona oplata
  do Rosji (bo do tego zmierza) wiec nie pozostaje mi nic innego jak znowu pani przyklasnac i powtarzajac slowa nazwac Pania wedlug jej stworzonych kryteriow ze pani jest :
  "albo agentem rosjan i forsuje Pani ich polityke albo ma pani zakuty łeb."
 • @Stara Baba 20:43:07
  Pisze pani kompletne bzdury.
  Rosja jest dopiero 5 lub 6 producentem uranu na świecie i dopóki Polska będzie pozostawała w sojuszu z Zachodem, paliwo do EA będzie sprowadzać z Zachodu..będziemy również korzystać z zachodnich, bardzo bezpiecznych technologii. Pomijając zdarzenia losowe jak Fukushima.. technologie jądrowe są jak najbardziej bezpieczne i ekologiczne.
  Opinia publiczna powinna tylko dopilnować by przy okazji budowy pierwszej polskiej elektrowni wybrano dobrą ofertę bo tylko w ten sposób można wytrącić broń z ręki ruskiej agenturze ujadającej przeciw budowie.
 • @konserwatystka 20:59:50
  Na co komu el. atomowe gdy wkrótce w Niemczech 1 Wp będzie instalowany po 0.9 euro a w Polsce po 0.7 euro ze względu na niższe koszty pracy ?

  Na 15 lat stać nas na dopłaty do emisji z węgla nawet po 10 mln euro za TWh a potem to prąd będzie oferowany po 40 euro za MWh gdy el atomowe mogą go wyprodukować po 55 euro ale pod warunkiem pracy przez 60 lat !!
 • @konserwatystka 20:59:50
  "Rosja jest dopiero 5 lub 6 producentem uranu na świecie i dopóki Polska będzie pozostawała w sojuszu z Zachodem, paliwo do EA będzie sprowadzać z Zachodu"...
  Prosze Pania to ze na przyklad USA ma duzo ropy to calkiem nie znaczy ze jest ona takze nasza i ja dostaniemy. Nawet jezeli dostaniemy
  i tak bedziemy w pozycji zebrzacej. My nawet nie mamy technologi do wybudowania elektrowni, ktora trzeba kupic! Nie chce sie z Pania spierac. Podam do pani przemyslenia jeszcze jeden mniej polityczny szczegol tej hucpy. W tamtym roku Obama w swojej przemowie oglosil ze sa potrzebne i bedzie chcial przeforsowac budowe 2 el. atomowych (wiekszych niz nasze na papierze) na laczna sume inwestycji 8.5 miliarda $ (in USA bilion) gdyz bedzie sie to panstwu oplacac. Za to nasze sloneczko oszacowalo nasze 2 projekty na sume okolo 100 miliardow zl. Czy Polsce bedzie sie to oplacac? W cenie prawie 8 elektrowni USA wybudowac tylko 2,na dodatek mniejsze od tamtych,
  w biednym kraju jakim jest Polska?
  Czy dla przykladu zdaje sobie pani chociaz sprawe jaka i o jakim charakterze jest firma GE?
 • @@@
  Przestaje mi się chcieć cokolwiek pisać. Mogę dyskutować na argumenty.
  Jaki sojusz ? Z jakim"zachodem"? To jakiś koncern budujący elektrownie?
  Bardzo bezpieczna technologia ? To czemu Amerykanie pilnie dobudowują
  dodatkowe układy chłodzenia, po przeanalizowaniu Fukushimy?
  Ekologiczny ????!!!!! Udowodnij !!
  Ludzie ratunku . Oba mocarstwa zaakceptowały projekt światowego banku paliwa do elektrowni. Coś takiego jak handel diamentami.
 • Polska, Wielka Brytania, Francja i Czechy wysłały list do Brukseli, by UE subwencjonowała energetykę atomową, tak jak wspiera e
  "Francja, która z wymienionej przez "Sueddeutsche Zeitung" czwórki państw najbardziej lobbuje w sprawie energii nuklearnej, od lat domaga się uznania jej za "czystą energię", co pozwoliłoby objąć ją specjalnym unijnym system pomocy państwa. Wówczas możliwe byłoby dopłacanie z budżetu państwa do elektryczności wyprodukowanej z atomu - tak, by obniżyć ceny. Ale chodzi o dopłaty państwa z budżetu narodowego, a nie subwencje unijne."

  Żadne wysiłki Rosji i jej wysłanników nie zatrą oczywistego faktu, że energia jądrowa jest bezpieczna i jest przszyłością dla Polski.
 • @konserwatystka 10:33:44
  Wybacz, ale wobec całkowitej odporności na wiedzę i brak logik, będę Cię
  traktował jak "Trolla" !
  Przyszłością Polski jest myślenie. Ty chcesz z własnej kieszeni dopłacić
  do elektrycznego ogrzewania podłogowego na basenie u Kulczyka.
 • **********************************
  O BEZPIECZNEJ, EKOLOGICZNEJ, TANIEJ ENERGETYCE NUKLEARNEJ...
  http://www.wolnyswiat.pl/forum/viewtopic.php?t=183&postdays=0&postorder=asc&start=30
 • @cyborg59 12:16:07
  Słońce Peru.. masz szansę zaistnieć jako obrońca Ziemi przed szkodliwym wpływem atomu.. ruszaj na budowy w Kraj radziecki i kładź się pod buldożerami w Chmienickim 200 km. od granicy Polski i w Obwodzie Kaliningradzkim jakieś 100 kilometrów.

  Nie przegap tez szansy.
 • @konserwatystka 15:10:17
  Te odległości : 200 i 100 km od granicy, dają jakąś szansę.
  Słoneczko Peru to Twój szef ; podobieństwo w rozumowaniu duże.
  Proponuję Ci załatwić sobie pracę i mieszkanie u Ruskich.
 • @konserwatystka 20:59:50
  "Pomijając zdarzenia losowe jak Fukushima.. technologie jądrowe są jak najbardziej bezpieczne i ekologiczne."

  No dobra, ma Pani rację, że zdarzenia losowe można pominąć. Ale trzeba jeszcze pominąć zdarzenia/katastrofy naturalne i katastrofy... polityczne. A w takiej strefie pomiędzy ruskimi i pruskimi o nie nie jest trudno. Dowiedziałem się, że Niemcy maja 27 EJ a mieli z nimi prawie 6 tys różnych problemów. Wychodzi coś ,szybko licząc, po ok. 300 kłopotów małych i dużych na elektrownię. Myślę, że to dość duża liczba zdarzeń do "pominięcia". No i jeszcze trzeba uwzględnić rozmiar konsekwencji. To już jest ciężko pominąć.
 • @Konserwatystka 10:33:44
  "Żadne wysiłki Rosji i jej wysłanników nie zatrą oczywistego faktu, że energia jądrowa jest bezpieczna i jest przszyłością dla Polski."

  Oczywiście, że energia jądrowa jest bezpieczna - do pewnego stopnia ;-/ Są bezpieczniejsze. A i odpady można z nich zagospodarować a nie składować w sumie bez żadnego pożytku.
 • @Konserwatystka 10:33:44
  "energia jądrowa jest bezpieczna i jest przyszłością dla Polski."

  Patrząc na temat z punktu widzenia demografii, to rzeczywiście energia jądrowa jest przyszłością ;-)))))))))

  Pozdrawiam.
 • @konserwatystka 10:33:44
  Sam dr Strupczewski przyznaje iż faktyczne koszty budowy elektrowni jądrowej ponoszone przez inwestora to około 18mld usd za 2.2 GWe mocy czyli w przeliczeniu na euro jakieś 6 mld euro za 1000 MWe. (EJ Florida)
  Do tego dochodzą koszty FOAK okolo 1 mld euro razem za 3000 MWe wychodzi dla inwestora jakieś 19 mld euro do zapłaty.
  A koszty operacyjne 22 usd/MWh czyli 528 mln usd rocznie za 24 TWh energii.
  W ciagu 10 lat to jest 5.28 mld usd czyli dodatkowe 4 mld euro. Razem 23 mld euro.

  Dla instalacji fotowoltaicznych realizowanych po średich kosztach z przedziału 0.70-0.60 euro za Wp analogiczny dla inwestora koszt to okolo 15.6 mld euro minus 4 mld euro oszczednosci na przesyle enegii w okresie 10 lat. 30% energii konsumowanej bezposrednio przez iwestora przy koszcie przesylu 60 euro /MWh.
  30% z 24TWh to 7.2 TWh rocznieczyli ponad 420 mln euro oszczednosci na przesyle.

  Po 10 latach róznica kosztów plus oszczednosci to 11.4 mld euro za ktore mozna wybudowac dodatkowe 3000 MWe źródeł np. geotermicznych.
  Czyli już po 10 latach mozna produkować 2 krotnie wiecej energii za tev same nakłady inwestycyjne niz z tego atomu na ktory bysmy byli skazani przez jeszcze kolejne 50 lat.

  A dr Strupczwskiemu trudno zarzucić aby był przeciwnikiem atomu. !!
 • @OK-OK 19:45:42
  reo.pl: Dlaczego Polsce potrzebna jest elektrownia jądrowa?

  Prof. Andrzej Strupczewski: Przede wszystkim elektrownia jądrowa jest czysta, bezpieczna i tania.
 • @Jasiek 16:28:07
  Każdy pomysł jest dobry aby uniezależnić się od Rosji... z nimi są miliardy kłopotów.. jak je zliczyć i na jakim wykresie przedstawić?

  Pozdrawiam.
 • @OK-OK 19:45:42
  Niemcy mają kraje federalne pokryte siecią ok. 1600 punktów pomiarowych
  jakości powietrza ; pyłów i gazów radioaktywnych. Powinniśmy mieć własną sieć, ale uznaliśmy że skoro Niemcy rezygnują z atomu to nie musimy. Obecne pokrycie ; kilkanaście stacji, nie wszystkie miasta wojew.(sic!). Te koszty nie są wliczane w koszt budowy samej elektrowni ale muszą
  być poniesione przez społeczeństwo.
 • @konserwatystka 23:31:48
  Mamy przypadek identyczny choć znacznie groźniejszy od Bartoszewskiego.
  dr. inż Andrzej Strupczewski bezprawnie używał tytułu profesora.
  Najciekawiej problem ten rozwiązano na stronach internetowych producentów energi jądrowej i budowniczych elektrowni :
  kiedy wyszło szydło z worka, zmieniono nazwisko na mr. Strupaczewski !
  Potem dyskretnie usunięto teksty z archiwów, nowe się nie ukazują.
 • @konserwatystka 23:34:42
  My już chyba sobie troszkę pogadaliśmy:
  http://jt.nowyekran.pl/post/45616,atomowe-nieporozumienie
  :)
 • @Torin 11:19:19
  Czyli znowu to samo;
  ...//
  Czy zawsze trzeba zaczynać "dyskusje" od początku? Czyli od zera wiedzy?
  nadużycie link skomentuj
  Mirosław Dakowski
  ...//...
  Cytat wzięty z Twojej notki.
  Jak traktować kogoś kto już brał udział w dyskusji, dostał do przemyślenia
  wszystkie dane, z dobrej woli dodatkowe linki, mógł zadawać pytania,
  no kurna jak??
 • @cyborg59 11:58:16
  Czy Ty, słońce umiesz czytać.. tego profa cytowałam OK-OKowi a nie Tobie więc co po co wyciągasz Bartoszewskiego..ten pan nie z mojej bajki.


  "mógł zadawać pytania,
  no kurna jak??"

  Na moje pytanie to Ty nie odpowiesz..
 • @Torin 11:19:19
  "Nie potrafię zrozumieć pokrętnej logiki twierdzenia, że elektrownie atomowe, są sposobem na uniezależnienie się od Moskwy.

  Elektrownie robią prąd, jak dotąd, pojazdy na prąd nie jeżdżą."


  To cytat z Pańskiego wpisu.. po czymś takim trudno o jakąkolwiek dyskusję.. nie wierzę, że Pan nie rozumie prostych zależności.
 • @konserwatystka 23:00:17
  Pani prostych zdań. Prąd a paliwo, które zciągamy z Rosji to nie to samo. EA nie tankuje pojazdów, ani gazem, ani benzyną, ani ropą. W ogóle niczym nie tankuje. Daje sztrum w gniazdku.
  Kuchenki też nie podgazowuje. Z tym, że ilość gazu kuchennego sieciowego sukcesywnie spada. Głownie z powodu zawiadowców sieci. Doszło do tego, ze co najmniej połowa kuchenek gazowych zasilana jest dziś z butli, nie sieci.
  To ciężko policzyć dokładnie, bo butlarze czniają zgłaszanie GUSowi i wyrabianie sobie pozwoleń na cokolwiek. Kupują butle i robią obiad.;p
  Gaz sieciowy (o ile można go tak nazwać tam)pozostaje istotny w przemyśle i EA tego nie zmieni.
  Wykorzystywany jest też w elektrowniach szczytowych. EA do takich nie należy, podobnie jak węglówki i po wybudowaniu EA dalej będą potrzebne gazówy, tak jak w uzupełnieniu do weglówek.
  Teraz proszę o zaznaczenie, która część tego co napisałem jest niezrozumiała.
 • @Stara Baba 00:51:55
  A do tego miła możliwość szantażyku skażeniem radioaktywnym:). (Przecież po to budują ejoty przy granicach, żeby w razie "wu" problem się wyniósł w diabły, czyli do sąsiada - tak w uproszczeniu.)
 • A jakies sprawozdanko??
  Że się tak umizgnę:).

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej